Калории
876
Калории
876
Протеини
69 г
Мазнини
52 г
Въглехидрати
31 г
Фибри
1 г
Приблизителни стойности, базирани на една порция.
Днес на гости ни е кулинарният блогър Foodie Boulevard, който споделя своите съвети и насоки в статия, специално подготвена за Градус.
Вижте ги в следващите редове:
1. Застели плитка тава с хартия за печене и загрей фурната на 160 градуса.
2. С помощта на чопър или мини резачка смели оризовките до получаване на дребни трохи.
3. Към оризовите трохи прибави сусамовото семе, лененото семе, избраните подправки и солта. Разбъркай добре.
4. С помощта на чопър, пасатор или кухненски робот блендирай зехтина, тахана и яйцата до получаване на еднородна смес.
5. С четка за готвене намажи всяко крилце с малко от яйчено-тахановата смес, а отгоре поръси със сухите продукти (смлените оризовки, семената и подправките) така, че да полепнат равномерно по повърхността на цялото крилце. Повтори с всички крилца.
6. Подреди крилцата в тавата и печи 45-50 минути или до готовност.
7. Поднеси с гарнитура по желание.
Ако оставим настрана небезизвестния, макар и леко клиширан израз, че любовта на мъжа минава през стомаха, факт е, че един от най-популярните начини за отбелязване на Свети Валентин в цял свят е посещението на екзотични ресторанти и наслаждаването на разнообразна кухня с любимия човек в романтична атмосфера.
Друг неопровержим факт е, че нежните половинки могат да оценят един гастрономски шедьовър не по-малко от господата.
В последно време някак си колективно сме култивирали тенденцията да харчим сериозни суми за празника на влюбените с убеждението, че единствено по този начин можем да си прекараме специално и незабравимо.
Тук има две добри новини.
Първата е, че с любимия човек можем да си прекарваме специално и незабравимо във всеки един ден от годината без значение дали светът нарича този ден с конкретно име.
Втората е, че едно изключително специално кулинарно преживяване може да струва дори по-малко от 10 лв. Е, ако включим по чаша червено вино, сметката може да стигне до към 20.
Но реалността е такава – с шепа кулинарен авантюризъм, щипка готовност за експериментиране, супена лъжица риск и двойна доза любов можем да създадем истински празник за любимия човек и неговите сетива. А ако зарежем клишето – можем да създаваме вълнения за небцето си във всеки един момент, ако сме малко смели, малко вдъхновени, малко приключенски настроени и много ентусиазирани.
Друго клише, което е време да разбием, е това, че всичко хрупкаво и сочно непременно е резултат от дълбоко пържене или паниране с тонове мазнина. За щастие, това е едно от онези твърдения, които, макар да съдържат частичка истина, създават тотално подвеждащи убеждения у онези от нас, които нямат навик редовно да се вихрят в кухнята в търсене на възможности да подобрят начина си на хранене, без да правят компромис с удоволствието от храната.
Това вдъхновение за хрупкави крилца разбива една камара митове включително и този, че готвенето изисква педантичност, маниакална прецизност и дословно следване на пропорции и рецепти. Макар това да е характеристика на някои определени жанрове в кулинарията, категорично ситуацията няма нужда да бъде такава, когато говорим за ежедневно създаване на прехрана за най-близките за минимално време, с минимални усилия, оптимален бюджет и начални умения.
За феновете на крилцата тук има няколко основни трика, с които хранителните им качества могат да бъдат драстично и съвсем лесно повишени и то без компромис с онази обезоръжаващо хрупкава коричка, която оставя всички ни без думи:
1. Вместо галета използвай всякакви продукти, които след изпичане ще постигнат хрупкав ефект – това може да са смлени оризовки или други натрошени крекери или сухари, сурови семена (сусамово, ленено, маково, конопено) и дори смлени сурови ядки! Добави доза от любимите си подправки и симфонията от вкусове ще те накара да забравиш за крилцата от веригите за бързо хранене.
2. За да „залепиш“ върху крилцата съставките, които при готвене ще спомогнат за образуване на хрупкава коричка, използвай „спояващи“ продукти по избор – нещо, с което да намажеш крилцата, за да се закрепят върху тях сухите продукти. Това може да бъде разтопено масло, зехтин за готвене, тахан, а в екстремни случаи дори вода!
3. Пърженето и панирането не са единствените начини за постигане на хрупкава коричка! Изпичането на крилцата постига същия ефект. Печи крилцата на ниска температура (150-180 градуса в зависимост от мощността на фурната ти) за около 40-45 минути или до видимо образуване на златиста коричка.
4. Ако случайно ти остане от сместа за „глазиране“ на крилцата – рециклирай! Разбъркай до хомогенност, оформи малки топчета и изпечи за 10-15 минути – това ще бъде страхотно предястие преди поднасянето на кулинарния титуляр на вечерта.