Днес на гости ни е кулинарният блогър Food for the soul, който споделя своите съвети и насоки в статия, специално подготвена за Градус.
Вижте ги в следващите редове:
Винаги съм споделяла убеждението, че към храната трябва да се отнасяме с уважение и респект, че не бива да я разхищаваме и да допускаме да се изхвърля. Затова приех поканата от Градус да сготвя и покажа в няколко публикации различни ястия от цяло пиле като възможност да споделя опита си на практичен кулинар.
Първите ми спомени от подобен тип готвене свързвам с моята баба. Тя винаги приготвяше поне две ястия от едно пиле – едното задължително бе супа, а другото – яхния.
Ето и няколко съвета, които бих споделила с всеки начинаещ кулинар. Когато готвиш цяло пиле, бъди практичен и оползотворявай всяка част от него. От крилцата, фенера и костите свари бульон. Ако не можеш да го използваш в същия ден на приготвянето му, добра идея е да го замразиш във формички за лед и да съхраняваш в плътен найлонов плик във фризера. Това е полезен организационен трик, когато нямаш много време, а искаш да приготвиш супа или да овкусиш ястие – просто взимаш необходимия брой кубчета от фризера и добавяш.
Друг вариант е да порционираш по-големите късове месо – примерно от бутчетата и бялото месо, а от останалите части да свариш супа. Моят съвет е да приготвяш пилешката супа с повече кореноплодни – морков, пащърнак, целина, корени от магданоз. Ще получиш ароматна и питателна гозба с много полезни съставки.
С цялото прясно пиле на Градус със сигурност можеш да приготвиш две ястия, особено ако семейството ти е с по-малък наличен състав.
За днешната рецепта ще ти трябва месото от две цели обезкостени бутчета от пилето. Можеш да я приготвиш и само с бялото месо. Рецептата е изключително лесна, с малко продукти, едновременно с това е и леко екзотична, но с вкус, който би очаровал всеки традиционалист. Тя позволява замяна, комбиниране или пък изключване на някой продукт, което я прави наистина подходяща за съвсем начинаещи ентусиасти в кухнята. Основният герой обаче е пилешкото месо и представлението няма как да започне без него.
Необходими продукти:
- 1 цяло прясно пиле в зелената опаковка на Градус
- 2 с.л. соев сос или сос Терияки
- 1 консерва кокосово мляко
- 3-4 с.л олио
- 60 г масло
- 4-5 скилидки чесън
- 260 г ориз
- 1 с.л. къри, сол
- 1 лимон или лайм
- 450 г прясно или замразено броколи /по желание/
- 1 люта чушка /ако приготвяш ястието за деца, не я добавяй/
Удобното в тази рецепта е, че дава възможност да приготвиш компонентите на части. Можеш да сготвиш месото предварително и да го поддържаш топло, а оризът и броколите да свариш непосредствено преди поднасяне.
Начин на приготвяне:
Измий добре ориза под течаща вода в по-голяма цедка. Кипни около 1 литър вода, добави 1 ч.л. сол и сложи ориза. Щом водата заври отново, разбъркай леко и намали котлона на възможно най-ниска степен. Целта е оризът да се готви бавно на ниска температура под полузатворен капак. Така зрънцата ще останат цели. След 15 -20 минути провери ориза, затвори плътно капака и изключи котлона, докато оризът поеме цялата течност.
Разфасовай пилето и отстрани бутчетата или бялото месо.
Увери се, че имаш достатъчно място на кухненския плот, удобна дъска, върху която да работиш, и следвай следните стъпки: подсуши пилето и го постави с гърдите нагоре върху стабилна равна повърхност. С остър нож направи разрез точно под гърдите на пилето като следваш извивката на бутчето и движиш ножа назад към гръбнака. Отдели бутчето от гръбначния стълб в ставата с по-силен натиск на ножа. Не е трудно, ще се справиш. За да обезкостиш по-лесно отделеното вече цяло бутче срежи отново в ставата и го раздели на долно и горно бутче. При обезкостяването използвай върха на дълъг остър нож, като го движиш по дължината на кокала и около него. Срежи сухожилията около маншона на долното бутче и продължи с острието на ножа да разрязваш месото в близост до и около костта. Сега вече можеш да отделиш месото. По подобен начин се обезкостява и горното бутче – с върха на ножа пробождаш и прорязваш покрай кокала до горната става. Месото, което ти трябва за рецептата, вече е обезкостено. Сега е време да отлепиш с пръсти кожата и да нарежеш месото на тънки лентички. Колкото по-тънко е нарязано месото, толкова по-малко време ще бъде необходимо за термичната му обработка и съответно ще изразходваш по-малко количество ток или газ.
Ето и съвет, ако предпочиташ да използваш бялото месо. То се отделя по дължина от гръдната кост на цялото пиле с помощта на дълъг остър нож. Отново с помощта на пръстите се отделя и кожата. Овкуси добре нарязаните лентички пилешко месо със соевия сос. В тиган с дебело дъно и незалепваща повърхност загрей 2 с.л. олио и добави месото. Целта е да запечаташ месото от всяка страна за кратко време. В зависимост от обема на тигана ти е възможно да сготвиш месото на части, за да не отпусне прекалено много сос и да не стартира процес на варене. Към добре запечатаното от всички страни месо добави ситно нарязаната люта чушка, а след 2-3 минути и кокосовото мляко, настърганата кора от лимон или лайм, къри, сол на вкус и вари на слаб огън, докато получиш сос с кремообразна консистенция и приятен жълт цвят. Накрая добави цитрусовия сок и вари още 2-3 минути. В зависимост от вида на котлона и тигана, който използваш, общото време за приготвяне на месото ще ти отнеме около 20 минути.
На този етап, след като си приготвил месото и ориза, можеш да сервираш, но ястието ще има много по-красив и апетитен вид, ако добавиш и ярко зелените късчета броколи към него. Със сигурност те ще обогатят вкуса с приятния аромат на чесън и масло и ще завършат красивата картина в чинията.
Ако решиш да включиш броколи към ястието, процедирай по следния начин. Загрей 2 с.л. олио и 60 г масло в тиган с дебело дъно с незалепващо покритие, добави ситно нарязания чесън и 1 с.л. вода, докато чесънът отпусне аромата си. Внимавай да не го прегориш, защото вкусът му ще се промени. Добави броколите – пресни или замразени и готви за кратко време. Целта е зеленчукът да се запази зелен и леко хрупкав. Ако използваш замразени броколи, е добре да ги готвиш под капак не повече от 15 мин – просто следвай указанията на опаковката. Проверявай, за да не го пресготвиш, защото зеленчукът ще омекне прекалено и яркозеленият цвят ще се изгуби.
Нека ястието бъде красиво при сервиране – знаеш, че първо се храним с очите. В случая имаме няколко ярки и контрастни цвята – бял ориз, кремаво-жълта пилешка смес и свежи зелени броколи – чудесно цветово комбиниране. Ето и един практичен съвет как да направиш това. С ринг или с помощта на малка овлажнена със студена вода купичка постави ориза в средата на чинията и направи лека вдлъбнатина в него. В нея с помощта на лъжица постави парченцата месо и залей с топъл сос. Около ориза разпредели парченца броколи.
Бъди сигурен, че това е един от начините да накараш децата си да опитат и да заобичат броколи. Поне в моето семейство бе така. Често този зеленчук е недолюбван и недооценяван. Приготвен правилно обаче, той е вкусна, полезна и красива част от седмичното меню. Затова определено смятам, че това ястие е за всички в семейството – и за малки, и за големи.
Поднеси апетитното ястие с охладено бяло вино или розе и се наслаждавай на вкусна семейна вечеря или обяд. Бъди сигурен, че любимите ти хора ще оценят сготвената с любов и с качествени продукти храна.