Днес на гости ни е кулинарният блогър Food for the soul, който споделя своите съвети и насоки в статия, специално подготвена за Градус.
Вижте ги в следващите редове:
През есента няма нищо по-хубаво от това домът ни да се изпълни с аромат на пилешка супа, печиво или яхния. Уханието им внася уют, а вкусът им – усмивки и наслада за сетивата.
Надали сте се замисляли, но от пилешкото месо могат да се приготвят разнообразни рецепти – всяка една от тях използва различни техники на термична обработка. Не случайно то е едно от най-предпочитаните меса за готвене, защото притежава редица предимства – бедно е на сухожилия и мазнини, има високо съдържание на белтъчини и аминокиселини, лесно смилаемо е и се усвоява бързо от организма. Поради тези свои качества, то е неотменна част както от детската, така и диетичната кухня.
Първа стъпка – изборът на пилешко месо
За жалост, кокошката от едно време, с чудесен аромат, която ври с часове, за да омекне жилавото й месо, в наши дни вече е рядкост. Ето защо изборът на пиле е важен момент от планирането и приготвянето на храната. Пресните или бързо замразени пилета са удачен избор – в това отношение Градус предлага продукти с доказан произход и вкус. Ако планираш готвене с пилешко месо, то пилето на Градус в зелената опаковка, ще ти свърши чудесна работа. В случай че си купил бързо замразеното пиле на Градус, трябва предварително да го размразиш.
Често от едно цяло пиле могат да се приготвят различни ястия. Основните техники на топлинна обработка на месото са варене, печене, пържене, задушаване и готвене на пара. Те са от особено значение за крайния резултат и качества на ястието, което приготвяме, затова е добре всеки един готвач, независимо дали е начинаещ или напреднал, да ги познава добре.
Полезно за децата и за цялото семейство
Когато в семейството има деца, то е препоръчително да се съобразим с техния вкус и потребности. Не забравяйте, че децата не обичат ястия с много силни подправки. За тях, особено ако са по-малки, най-подходящата техника на приготвяне на месото е варенето. Приготвеното по този начин месо е полезна, вкусна и диетична храна, подходяща за всички членове на семейството.
Как да сварим пилето правилно?
Цяло: Когато вариш цяло пиле, избери достатъчно голям съд и постави птицата в него, без да привързваш крилата към тялото й. Залей я със студена вода, докато водата покрие месото. Остави да кипне, обери образувалата се пяна с решетеста лъжица, покрий с капак и остави на слаб котлон да къкри. Не пренебрегвай този съвет, защото обирането на пяната ще направи бульона бистър и ще подобри външния вид на ястието. А захлупването с капака, ще помогне да се запазят количеството на течността и витамините в бульона – така той ще има висока хранителна стойност. Бурното варене не ускорява сваряването, а по-скоро влошава качеството на готовия бульон. Освен това той ще потъмнее и ще получи неприятен страничен привкус.
На части: По този начин може да свариш и части от пилето, като следваш основното правило, че най-вкусен бульон ще получиш, ако вариш заедно месото и костите на птицата. В такива случаи може да се довериш и на други продукти на Градус – например, пресните пилешките бутчета, крилца или парти бутчетата. Сварени по гореописания начин, те ще бъдат вкусна и питателна храна.
При приготвяне на пилешко месо с варене за второ ястие – например за яхния, използвай друг метод, за да получиш максимално добър резултат. В този случай постави месото в кипяща вода, така то ще стане меко и вкусно, защото пресечените повърхностни белтъци ще попречат да се извлекат хранителните и вкусовите вещества в бульона. Този метод е подходящ както за яхния, така и за рецепти с варени кюфтета. Готвенето отново не бива да е на бурен огън.
Още за тайните на перфектната пилешка яхния, може да научиш тук.
Ако пък искаш да включиш пилешката супа в менюто си, виж как да я приготвиш по най-добрия и правилен начин тук.
Колко време да варя?
Времето на термична обработка на месото зависи от няколко фактора – нейното тегло, както и дали птицата е цяла или разделена на порционни парчета. Ако варите цяло пиле Градус, ще ви трябва повече време. В зависимост от теглото му, това ще отнеме около 40-50 мин. Когато месото започне да се отделя от костите – това е сигурен знак, че е сварено. Порционните парчета изискват по-малко време на термична обработка – около 30 мин. Пилешкото месо ще се свари по-бързо, ако използваш тенджера под налягане, но в този случай няма да имаш възможност да обереш пяната и няма да получиш качествен бульон.
Как да стане по-вкусно?
Прибавянето на кореноплодни зеленчуци при варенето, като морков, лук, пащърнак, корен от целина или магданоз, ще обогати вкуса на бульона и ще подобри вкусовите качества на готовото ястие, независимо дали е супа или яхния. Ако не разполагаш с пресни кореноплодни, може да използваш замразени. Друг начин, за да стане ястието по-вкусно, е прибавянето на подходящи билки и подправки. За целта вържи в празно пакетче от чай или в чист тензух дафинов лист, няколко зърна черен пипер, стръкове мащерка, пресен розмарин, зрънце бахар и постави торбичката да ври заедно с месото. След сваряване, отстрани подправките. Можеш да завържеш подправките с леко бланширано стъбло от пресен лук или стъбло от целина и да ги поставиш във врящия бульон. Така ще ги извадиш лесно след края на варенето. Ако дафиновият лист и бахарът не са сред любимите подправки на семейството ти, може да не ги добавяш към бульона.
Кога да прибавя солта?
Някои готвачи слагат солта още при варенето на месото, но други солят едва след като варенето вече е приключило. Те твърдят, че така в бульона се извлича по-голямо количество екстрактивни вещества, водоразтворими белтъци и соли, които стимулират стомашната секреция. В крайна сметка – ти избираш своя метод. Във всеки случай е важно да знаеш, че прибавянето на сол в студена вода забавя процеса на завиране, затова прибави солта след кипването на водата.
Как да използвам свареното месо?
Приготвеното месо може да се използва в различни ястия – супа, пай, пудинг, фрикасе, сандвич, чорба, салата и др. За приготвяне на пилешки кюфтета е подходящо както свареното месо от гърдите, така и това от бутчетата. Ако решиш да направиш сандвичи, добави към свареното пилешко месо свежи зеленчуци и сосове – така ще ги направиш по-сочни и вкусни. Когато приготвяш пудинг или пай с пиле, можеш да използваш и останало месо от предишно готвене – просто отдели свареното месо от костите, нарежи го и го включи към останалите съставки, следвайки указанията на избраната от теб рецепта. Сварено пилешко месо можеш да използваш и като част от плънка за тестени печива, като пълнеж на лазаня или друг вид паста. Използвай въображението си и експериментирай – ще се учудиш колко добри комбинации са възможни.
Какво да направя с останалия бульон?
Ако не успееш да използваш цялото количество от получения бульон, в никакъв случай не го изхвърляй. След като изстине, може да го разлееш във формички за лед и да го замразиш във фризера – така ще имаш винаги под ръка готов качествен бульон в спешни случаи за добавка към сосове или друг вид ястия. Бъди практичен и отговорен към продуктите, които използваш и не разхищавай храната.
Тези основни принципи и насоки ще ти помогнат да приготвяш питателна, вкусна и полезна храна за любимите си хора и да ги направиш щастливи.